Site Logotype
Blog

Epilacja a depilacja – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Gładka skóra bez podrażnień jest marzeniem wielu z nas. Dzięki zabiegom epilacji jest to możliwe bez żmudnego golenia ciała, wrastających włosków oraz świądu spowodowanego ich odrastaniem. Dobrze jednak odróżniać epilację od depilacji, by wiedzieć, jakich efektów się spodziewać oraz na jakie partie ciała najlepiej lepiej zastosować zabieg epilacji, a na jakie depilacji.

Te dwie metody usuwania owłosienia, choć brzmią podobnie to znacznie się różnią:

  • depilacja jest usunięciem łodygi włosa wyrastającej ponad skórę, podczas gdy epilacja działa na cebulki włosów, ich naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą oraz na włoski w fazie wzrostu;
  • epilacja jest procesem o trwałym efekcie, zaś depilację należy powtarzać, zależnie od indywidualnych potrzeb, co 2-4 tygodnie;
  • o ile po epilacji nie wyrastają włosy w tym samym miejscu, tak depilacja przez to, że nie jest trwała może powodować podskórne wrastanie włosów.

Główne różnice między depilacją i epilacją

Depilacja wciąż wydaje się być popularniejszą metodą usuwania owłosienia. Zabieg ten, w najprostszym ujęciu, polega na mechanicznym usunięciu włosa, najczęściej za pomocą wosku. Zależnie od rodzaju włosa (miękkie i twarde) i temperatury wosku (do 40°C i powyżej) usuwa się owłosienie z różnych partii ciała. Twardy wosk jest łagodniejszy, więc zazwyczaj stosuje się go do okolicy bikini i twarzy, zaś miękki m.in. do depilacji nóg. Oprócz tego istnieje metoda usuwania włosów depilatorem, co niestety, podobnie jak depilacja woskiem może oznaczać podskórne wrastanie włosków, jeśli czynność ta wykonywana jest nieumiejętnie.

Z kolei epilacja polega na trwałym usuwaniu owłosienia za pomocą specjalistycznego lasera: oddziałując na cebulkę włosa oraz naczynia krwionośne odżywiające ją. Tym, co wyróżnia tę metodę od innych jest trwały efekt. Podczas zabiegu epilacji nie tylko pozbywamy się włosów, ale i niszczona jest żywa części włosa, czyli tzw. mieszek włosa oraz macierz, przez co włosy nie mogą odrosnąć w tym samym miejscu. Proces ten odbywa się dzięki zjawisku selektywnej fototermolizy – przenikaniu wiązki światła do tkanek skóry, gdzie przejmowana jest przez melaninę, a przez wytworzone ciepło niszczy włos.

Podziel się